Aktualności
Praca zdalna w dobie koronawirusa
Codziennie obserwujemy wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem. Ilość zakażonych przekroczyła już ponad 20.000. Wydaje się, że w najbliższym czasie ta sytuacja nie ulegnie poprawie, a zakażeń będzie coraz więcej. Wobec czego pracodawcy, którzy po tzw. pierwszej fali, wrócili do „normalnego” (acz w tych czasach ciężko mówić o normalności) wykonywania pracy w siedzibach, stoją przed ponowną decyzją polecenia pracownikom pracy zdalnej. Jest to jedno z lepszych rozwiązań, które pozwoli zredukować liczbę osób jednocześnie przebywających w biurach. Podejmując decyzję o poleceniu pracownikowi pracy zdalnej, pracodawca musi pamiętać o zasadach, które zostały określone w regulacjach tzw. tarczy antykryzysowej.
Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania. W poleceniu musi być wskazany czas, w jakim pracownik będzie świadczył pracę zdalną, ponieważ regulacja wyraźnie wskazuje, że praca zdalna może być wykonywana przez czas oznaczony. Ustawa przewiduje, że to pracodawca zapewnia narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy. Pracownik może wprawdzie korzystać ze swoich urządzeń, jednak pod pewnymi obostrzeniami, związanymi m.in. z ochroną tajemnicy przedsiębiorstwa.
W naszej praktyce spotkaliśmy się również z zagadnieniem związanym z dopuszczalnością pracy zdalnej na kwarantannie. Czy osoba, która została skierowana na kwarantannę, może świadczyć pracę zdalną?
Kwarantanna stanowi odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Nasz zespół stoi na stanowisku, które dopuszcza możliwość pracy zdalnej przez osobę skierowaną na kwarantannę. Jeżeli pracownik czuję się na tyle dobrze, że jest w stanie wykonywać swoje obowiązki pracownicze, a co za tym idzie, jest zdolny do pracy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby polecić pracownikowi pracę zdalną. Pracownik w takim przypadku nie będzie uprawniony do pobierania zasiłku chorobowego i zachowuje prawo do wynagrodzenia za wykonywaną pracę w pełnej wysokości.
Obowiązujące przepisy w żaden sposób nie zabraniały wykonywania pracy zdalnej przez osobę przebywającą na kwarantannie, jednak nie było to wprost uregulowane, co pozostawiało otwartą drogę do odmiennych interpretacji przepisów prawa. W związku z ilością uwag i wątpliwości, ustawodawca zdecydował się uregulować wprost tę materię i w projekcie ustawy z dnia 22 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, wprowadził art. 4h, który przewiduje możliwość pracy zdalnej przez osoby poddane kwarantannie za zgodą pracodawcy. Projekt został przekazany do podpisu Prezydenta. Wobec czego nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na podpis Prezydenta, a następnie na wejście w życie regulacji, która jednoznacznie dopuszcza pracę zdalną przez osoby skierowane na kwarantannę i ostatecznie ucina wszelkie wątpliwości z tym związane.
Autorzy:
mec. Tomasz Wróblewski
Radca Prawny
Agnieszka Szymańska
Aplikant radcowski