Newsletter
Lista formalności dla spółki z o.o. po zakończeniu roku obrotowego

1. Sporządzenie sprawozdania finansowego:
Zgodnie z treścią art. 45 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 z późn. zm.), sprawozdanie finansowe składa się z:
1) bilansu [w bilansie wykazuje się stany aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący
i poprzedni rok obrotowy];
2) rachunku zysków i strat [w rachunku zysków i strat wykazuje się oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy];
3) informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego (w tym: m. in. opis przyjętych zasad [polityki] rachunkowości) oraz dodatkowe informacje i objaśnienia niezbędne do tego, aby sprawozdanie finansowe odpowiadało warunkom określonym w art. 4 ust. 1 ustawy.
Sprawozdanie finansowe podpisują: osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu (członkowie zarządu spółki z o. o.).
Termin: do dnia 31 marca roku następującego po roku obrotowym (tj. nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego).
2. Sporządzenie sprawozdania z działalności spółki:
W art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości, ustawodawca, oprócz konieczności sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego, nakłada na spółki kapitałowe obowiązek sporządzenia sprawozdania z działalności spółki. Dokument ten powinien obejmować istotne informacje o stanie majątkowym i sytuacji finansowej spółki, w tym ocenę uzyskiwanych efektów, wskazanie czynników ryzyka i opis zagrożeń, a w szczególności informacje o:
a) zdarzeniach istotnie wpływających na działalność jednostki, jakie nastąpiły w roku obrotowym, a także po jego zakończeniu, do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego;
b) przewidywanym rozwoju jednostki;
c) ważniejszych osiągnięciach w dziedzinie badań i rozwoju;
d) aktualnej i przewidywanej sytuacji finansowej;
e) udziałach własnych,
f) posiadanych przez jednostkę oddziałach (zakładach);
g) instrumentach finansowych w zakresie ryzyka na jakie narażona jest jednostka (zmiany cen, ryzyka kredytowego, istotnych zakłóceń przepływów środków pieniężnych i utraty płynności finansowej) oraz przyjętych przez jednostkę celach i metodach zarządzania ryzykiem finansowym, łącznie z metodami zabezpieczenia istotnych rodzajów planowanych transakcji, dla których stosowana jest rachunkowość zabezpieczeń.
Sprawozdanie z działalności spółki podpisują tylko członkowie zarządu spółki.
Termin: do dnia 31 marca roku następującego po roku obrotowym (tj. nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego).
3. Zatwierdzenie sprawozdań przez Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników:
Po sporządzeniu ww. sprawozdań oraz ich zbadaniu przez biegłego rewidenta, wymagane jest ich zatwierdzenie przez Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki, które podejmuje jednocześnie decyzję o dysponowaniu wynikiem finansowym spółki, tj. o podziale zysku lub pokryciu straty.
Termin zatwierdzenia: do dnia 30 czerwca roku następującego po roku obrotowym (tj. nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego).
4. Złożenie sprawozdań do Urzędu Skarbowego:
Zatwierdzone przez Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników sprawozdanie finansowe wraz
z opinią/raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, sprawozdanie z działalności spółki oraz protokół Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników wraz z podjętymi na nim uchwałami, należy złożyć do Urzędu Skarbowego.
Termin: do 10 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdań przez zgromadzenie wspólników.
5. Złożenie sprawozdań do Krajowego Rejestru Sądowego:
Sprawozdanie finansowe wraz z opinią/raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, sprawozdanie z działalności spółki oraz protokół Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników wraz z podjętymi na nim uchwałami, należy złożyć również do Krajowego Rejestru Sądowego.
Termin: do 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdań przez zgromadzenie wspólników.
6. Rozliczenie podatkowe:
Wśród obowiązków nałożonych na spółkę z o. o. w związku z zamknięciem roku obrotowego, należy wymienić obowiązek sporządzenia i złożenia deklaracji CIT. Dokument ten, powinien uwzględniać wszystkie dochody i koszty poniesione przez spółkę w danym roku obrotowym, aby prawidłowo obliczyć wysokość podatku dochodowego.
7. Aktualizacja danych w KRS (jeśli nastąpiły zmiany):
Wymaga podkreślenia, że w przypadku zaistnienia zmian w spółce, takich jak np. zmiany w składzie zarządu lub zmiany adresu siedziby spółki, należy takie informacje zgłosić do KRS.
Prawidłowe dopełnienie wskazanych powyżej obowiązków pozwala na efektywne zarządzanie spółką z o. o. i podejmowanie strategicznych decyzji biznesowych. Przestrzeganie terminów oraz procedur jest niezwykle istotne, aby uniknąć ewentualnych sankcji, dzięki czemu spółka może funkcjonować w sposób sprawny i efektywny, realizując zamierzone cele biznesowe.
Autorzy artykułu:

Tomasz Wróblewski
Radca Prawny
Zachęcamy również do lektury innych artykułów i wpisów
E-doręczenia – nowy obowiązek
Dlaczego Twoje przedsiębiorstwo powinno zainteresować się nową regulacją i jakie korzyści płyną z wdrożenia tych przepisów?
Przedsiębiorco, zapoznaj się z ustawą o ochronie sygnalistów!
Dlaczego Twoje przedsiębiorstwo powinno zainteresować się nową regulacją i jakie korzyści płyną z wdrożenia tych przepisów?
Sukces przed Sądem Najwyższym! Ten wyrok będzie cytowany w literaturze prawniczej.
NewsletterZ przyjemnością informujemy o wygranej reprezentowanego przez nas klienta przed Sądem Najwyższym. Sprawa...